Web tasarım ve yazılım bloğu Herşeyden biraz...

Asp ile merhaba dünya

Asp ile merhaba dünya,asp ile yazılım, asp nedir,asp ile ilk programlama

Active Server Pages ( ASP ) Web Programcılığına başlamak için Programlama dilinin derlenebilmesi için ihtiyaç duyduğu IIS ( Internet Information Services ) kurulmalıdır. Genel olarak IIS Sunucu üzerinde Compile işlemini gerçekleştirir. IIS Kurma işlemi için Windows İşletim Sistemlerinde Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır da Windows Bileşenlerinin altında bulup işaretleyerek kurabilirsiniz.

Bu aşamada İşletim Sisteminize ait CD ye ihtiyaç duyabilirsiniz. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden açma gereği duyabilirsiniz. IIS kurulumunda herhangi bir hata oluşmadıysa Denetim masasının altında bulunan Yönetimsel Araçların altında Internet Information Services (IIS) simgesini bulabilirsiniz. Ayrıca C sürücünüzden inetpub adında bir klasörün oluşturulduğunu (C:\İnetpub) Görebilirsiniz. Denetim masası > Yönetimsel Araçlar > Internet Information Services (IIS) linkinden IIS ile ilgili ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Genel olarak Hata Sayfaları, Sanal Dizinler, Okuma, Yazma,Dizine Gözatma vb.. bir çok ayarı yapabilirsiniz. C:\İnetpub da ise ASP dosyalarınızı barındıracağınız ( Web alanı ) wwwroot klasörünü görebilirsiniz. Alışıla gelmiş " Merhaba dünya " olayını burda test edebilirsiniz. Kullandığınız editörü açarak

<%
response.write "Merhaba dünya"
%>

kodunu yazarak C:\inetpub\wwwroot\ klasörüne default.asp olarak kaydedin. Kullandığımız browserı açarak http://localhost yazdığınızda karşınıza Merhaba Dünya diye bir yazı çıkıyorsa siz başarılı oldunuz demektir.

Paylaş:    

  Yorumlar


Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.İlk yorumuz siz yapın


  Yorum Yap


 
  Kısaca
Homeofis çalışıyorum ancak gerektiğinde Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir yerde projenize destek verebilirim.

Projenizle ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız benimle iletişim bölümünde bulunan bilgiler aracılığı ile veya iletişim formu ile bağlantı kurabilirsiniz.
  Facebook