Web tasarım ve yazılım bloğu Herşeyden biraz...

Jquery nedir neler yapılabilir

Jquery nedir neler yapılabilir,jquery, jquery nedir,jquery ile neler yapılabilir

JQuery Nedir?


jQuery hem javaScript hem ajax hem de efekt kütüphanesi olarak kullanılabilen bir framework’dür. 2006′nın Ocak ayında bir javaScript gurusu olan John Resig tarafından duyurulmuş. şu anda ise 15 kişilik bir ekip tarafından gelişimi sürdürülüyor. Lisans konusuna da kısaca değinmek gerekirse, MIT veya GPL lisansının şartlarına uyduğunuz sürece kendi uygulamalarınızda kullanabiliyorsunuz. Bu konuda jQuery’nin resmi web sitesi olan www.jquery.com‘dan daha fazla bilgi alabilirsiniz. Hem bu web sitesinden jQuery ile ilgili dokümantasyona, eğitsellere, eklentilere ve sorularınızı yazabileceğiniz foruma da ulaşabilirsiniz.

jQuery çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Bunlardan da biraz örnek vermek istiyorum. Sosyal haber sitesi Digg, açık kaynak kodlu projelere ev sahipliği yapan SourceForge, blog sitelerini analiz eden Technorati, RSS kaynaklarımızı yönettiğimiz FeedBurner ve birçoğumuzun kullandığı blog yazılımı WordPress bu örneklerden yalnızca birkaçıdır. JQuery kütüphanesi resmi sitesinden indirilebilir. JQuery’nin sıkıştırılmış ve sıkıştırılmamış olmak üzere iki farklı dağıtımı vardır. Eğer jQuery kütüphanesinin nasıl yazıldığı görülmek istenmiyorsa veya kütüphanede değişiklik yapılmayacaksa, sıkıştırılmış olan sürümün indirilmesi tavsiye edilir. JQuery tek bir dosyadan oluşur. Sayfaya eklemek için; “ “ komutunu eklemek gerekir. Web sayfasına dahil edildikten sonra artık kütüphanenin özelliklerinden faydalanılmaya başlanılabilir.

Jquery ile neler Yapılabilir?


JQuery ile birçok eeklenti ve script yapılabilir. mesela; - Menu ve Navigasyonlar; - Bannerlar ve Logolar; -Sayfada belirli bilgileri çok güzel ve fazla yerkaplamayacak şekilde hazırlanmış Akordiyon (Accordion) Menuler ve Tab Menüler; -Haber gösterim scriptleri; -Footer Dizaynları(Designs); -Resim ve video galeriler; -Yani tamamamen hayal gücünüze kalmış uygulamalar yapabilirsiniz. Üstelik biraz arama yaptığınızda istediğiniz uygulamayla ilgili bir çok yazılmış ve hazır yapılmış kaynak bulabilirsiniz. jQuery’nin birkaç özelliği Basit kullanım: Gerçekten jQuery’nin son derece basit bir kullanımı var. Yapmak istediğiniz pek çok işlemi çoğu zaman “tek bir satırda” halledebiliyorsunuz.

Örneğin web sayfanızdaki bütün div etiketlerini $('div') kodu ile yakalayabiliyorsunuz. Yok ben sadece class özniteliği “baslik” olan div etiketlerini yakalayacağım derseniz $('div.baslik') kodunu kullanmanız yetiyor. Yani jQuery’nin sloganında da yazdığı gibi: “daha az yazın, daha fazlasını yapın” Zincirlenebilirlik: jQuery’nin Sihri (The Magic of jQuery) olarak isimlendirilmiş bu özellik sayesinde çok kısa kodlar yazabilirsiniz. jQuery içerisindeki methodları birbirine zincirleyerek tek satırda birden fazla işlemi yapabilirsiniz. Örneğin şöyle bir kod ile web sayfanızdaki tüm linkleri önce yakalarsınız, sonra bir class ataması yaparsınız ve son olarak da onclick olayına bir fonksiyon eklersiniz.

Paylaş:    

  Yorumlar


Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.İlk yorumuz siz yapın


  Yorum Yap


 
  Kısaca
Homeofis çalışıyorum ancak gerektiğinde Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir yerde projenize destek verebilirim.

Projenizle ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız benimle iletişim bölümünde bulunan bilgiler aracılığı ile veya iletişim formu ile bağlantı kurabilirsiniz.
  Facebook