Web tasarım ve yazılım bloğu Herşeyden biraz...

Tumblr nedir? Nasıl kullanılır?

Tumblr nedir? Nasıl kullanılır?,tumblr, tumblr hakkında bilinmeyenler,tumblr nedir, tumblr nasıl kullanılır

ABD kökenli sosyal ağ sitesi olan Tumblr, David Karp tarafından Şubat 2007’de kuruldu. Kurulmasının ardından iki hafta içerisinde 75.000 kullanıcıya ulaşan site sadece ABD’de de toplam 13.4 milyon kullanıcıya sahip.

Tumblr’ın alternatif sitelerden farkı , diğer popüler sosyal paylaşım siteleri ile bir uyum içerisinde çalışıyor olması.

Kullanıcı trafiği ve genç kullanıcı potansiyeline sahip olan blog servisi Tumblr, 18-24 yaş aralığındaki blog kullanıcılarının gücünü elinde tutuyor.

Facebook ve Microsoft’un da Tumblr’ı satın almak için devreye girmesi üzerine, Yahoo elini çabuk tutarak New York’lu şirketi 1.1 milyar dolar karşılığında satın aldığını daha önce haberimizde paylaşmıştık.

Kurulduğu zamandan bu yana basit ve kullanışlı ara yüzüyle milyonlarca kullanıcı çeken Tumblr’ın sunduğu blog hizmetini diğer sosyal ağlarla birleştirmesi de artı bir durum tabii.

Tumblr hakkında kısa bir bilgi verecek olursak;

Çalışan sayısı:175

Büroları: New York, Richmond, Virginia

Blog Sayısı: 109.5 milyon

Paylaşım Sayısı: 51.1 milyar

Günlük Paylaşım: 82,1 milyon

Kullanılan dil sayısı: 12


Peki Tumblr Nasıl Kullanılır?

Tumblr ile blog açmak için üye olmak şart. Bunun için Tumblr’ın anasayfasından, e-mail adress yazan yere sahip olduğunuz e-posta adresinizi, password yazan kısıma şifrenizi ve URL yazan kısıma ise sahip olmak istediğiniz blogun adresini yazın. URL olarak (örneğin sosyalmedyakulubu olarak) girerseniz, Tumblr blog adresiniz;

sosyalmedyakulubu.tumblr.com şeklinde olacaktır.

Sonrasında karşınıza çıkacak olan ekrandaki resimde yer alan güvenlik karakterlerini girerek insan olduğunuzu Tumblr’a gösterin.

Başardınız! Bu aşamadan sonra bloğunuz kullanıma hazır demektir. Tabii e-postanıza gelen mail ile blogunuzu doğrulamayı unutmayın!

Her şey halloldu ve artık Tumblr’ınızı kullanmak istiyorsunuz. Anasayfaya dönerek bir önceki aşamada anlatılan kayıt olma işlemlerini yapmanız ve kayıt olduktan sonra, bu bağlantıdan giriş yaparak blogunuzun bilgi, tema ve görünüm şekillerini isteğinize göre değiştirebilirsiniz.

Sonrasında ise panodan girmek istediğiniz blog yazısını buradan giriş yaparak yayımlayabilirsiniz.

Tumblr’da en çok neler paylaşılıyor?

Paylaşılanların arasında başı çeken (etiket) gif uzantılı, yani hareketli resim ve fotoğraflardır. Bu konuda resmen içerisinde bir hazine bulunan Tumblr’da oldukça güzel ve ilgi çekici paylaşımları bulabilirsiniz.

İkinci sırada ise “sanat” var. Genellikle özgün görsellerin ve yine sanat ile ilgili haber ve çalışmaların paylaşıldığı “sanat” kategorisi Tumblr’ın en etkin kullanılan başlıklarından.

Son olarak üçüncü sırada ise; bir çeşit sanat olan “illüstrasyon” yer almaktadır.

Listenin geri kalan kısmında ise moda, film, yiyecek, oyun gibi kategoriler bulunmaktadır.

Tumblr, Türkiye’de çok popüler olarak yer almasa da Türk kullanıcılarının oranı azımsanmayacak derece. Ülkemizde henüz yaygınlaşamamasının nedenini, dil desteğinin olmamasına bağlamak da olası bir durum.

Paylaş:    

  Yorumlar


Bu yazı için henüz yorum yapılmamış.İlk yorumuz siz yapın


  Yorum Yap


 
  Kısaca
Homeofis çalışıyorum ancak gerektiğinde Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir yerde projenize destek verebilirim.

Projenizle ilgili profesyonel hizmet almak istiyorsanız benimle iletişim bölümünde bulunan bilgiler aracılığı ile veya iletişim formu ile bağlantı kurabilirsiniz.
  Facebook